Z ostatniej chwili

Efektywność energetyczna.

​Unia Europejska w lutym ubiegłego roku zainicjowała nową strategię energetyczną na terenie całej wspólnoty. Zgodnie z nowymi wytycznymi została przedstawiona idea zapoczątkowania kontroli i ujednolicenia przepisów prawnych w stosunku do specjalnego etykietowania energetycznego, co dałoby szereg informacji i ułatwień dla użytkowników w Unii Europejskiej.

 

Wszystkie zmiany jakie postuluje się w ramach tego przedsięwzięcia, dotyczą uregulowania jedności i integralności polityki energetycznej, co zapewniłoby odpowiedni poziom świadomości konsumenckiej w wydatkowaniu finansów i wyborze odpowiednich usług czy produktów podczas codziennych czynności. Według ekspertów będzie miało to fundamentalne znaczenie dla utrzymania poziomu efektywności energetycznej, która jak najszybciej powinna stać się głównym celem dla państw członkowskich.

 

Według Komisji Europejskiej, aby umożliwić i propagować zachowania pro energetyczne wśród społeczeństwa niezbędne jest wprowadzenie na produktach jasnych i przejrzystych informacji o poziomie energooszczędności, które obecnie są oznaczane w różnych przedziałach, np. od A do G, lub też od A+++ do D. Według Komisji należy bezwzględnie wprowadzić nakaz przestrzegania takich przepisów dla wszystkich przedsiębiorców i producentów, co daje możliwość ochrony każdego konsumenta przed nieuczciwym działaniem z ich strony. Zgodnie z nowymi normami zostałyby wprowadzone określone etykiety oznaczające poziom efektywności energetycznej, na których producent musiałby umieścić informacje o poziomie energooszczędności w skali od A do G, co jest już od kilku lat praktykowane, lecz nie przez wszystkich przedsiębiorców. Da to wiedzę do świadomego wyboru produktów i wydatkowania pieniędzy w sposób zgodny z polityką Unii Europejskiej.

 

W projekcie o efektywności energetycznej znalazł się też zapis o propozycji stworzenia bazy elektronicznej dla wszelkich produktów wprowadzonych już wcześniej na rynek oraz nowych, co ułatwi wybór dla użytkowników i kontrolę nad rynkiem nowo utworzonych produktów energetycznych. Według ekspertów są to informacje bardzo pomocne w prognozowaniu gospodarki oraz w budowaniu świadomej konsumpcji na świecie. Jeśli już w najbliższej przyszłości zaczniemy budować świadomość efektywności energetycznej, to wskutek tego będziemy mieć możliwość uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, co obecnie bardzo ogranicza przywódców krajów europejskich.

 

Obecnie aż 53% energii zużywanej w Unii Europejskiej jest otrzymywana od dostawców zewnętrznych, co znacznie ogranicza interesy wewnątrzwspólnotowe. Do tej pory polityka przywódców Unii Europejskiej doprowadziła do zatwierdzenia jednego z projektów odnośnie zmian klimatyczno – energetycznej, który daje możliwość zwiększenia starań o ochronę środowiska naturalnego oraz klimatu, poprzez minimalizację strat energetycznych.

logo-footer

 

 

 

 

Często czytane

Wnioski unijne o dotacje – kilka etapów przygotowań. Cz. I
Unia dofinansowuje innowacje w Wieltonie
Kredyt na innowacje technologiczne

Świeże newsy branżowe

Sześćdziesiąt lat później, wciąż w ruchu, przekształcając się i...
Działania w zakresie równości płci
Warsztaty doktoranckie europejskiej sieci uniwersyteckiej "Prawo...
© Copyright financialstrategy.pl 2016 All Rights Reserved.